Kansas Association of Mappers

KAM Award Winners


2016 Award Winners
Award Name
George Donatello Lifetime Achievement Judy Palenske, Saline County
Most Valuable Member Susan Shulte, Stevens County
Prestigious Cartographer/GIS Professional Pam Cannon, Linn County
Outstanding Mapping Project Bryce Hirschman, Douglas County
Map Gallery Lee Allen
Roy Baker
Sherie Taylor

2014 Award Winners
Award Name
George Donatello Lifetime Achievement Susan Williams, Kansas Department of Revenue
Most Valuable Member Sherry Massey, Dickinson County
Prestigious Cartographer/GIS Professional Elaine Bryant, Kansas Department of Transportation
Outstanding Mapping Project Micah Seybold, City of Lawrence
Map Gallery Cartographic Excellence: Riley County Road Map - Sherie Taylor, Riley County
Analytic Excellence: Northeast Community Park - Jared Tremblay, City of Manhattan
Web App: Manhattan Cemetery Map - Jared Tremblay, City of Manhattan
People's Choice: Trip to England - Tim Hensley, Esri

2012 Award Winners
Award Name
George Donatello Lifetime Achievement Tim Hensley, ESRI
Most Valuable Member Lee Allen, City of Topeka
Prestigious Cartographer Roy Baker, Franklin County
Outstanding Mapping Project Pam Cannon, Linn County
Map Gallery 1st Place: Zombie Preparedness, Leavenworth County
2nd Place: Morel Mushrooms, Leavenworth County
3rd Place: Greenhorne and O'Mara

2010 Award Winners
Award Name
KAM Lifetime Achievement John Cowan, Riley County
Most Valuable Member Amber Reynolds, Jackson Co, MO
Outstanding Mapping Project Dan Rose, City of Topeka

2008 Award Winners
Award Name
KAM Lifetime Achievement Marvin Clements, Reno County
Most Valuable Member Ken Wilkerson, GISEdge Inc.
Prestigious Cartographer Kevin Beakey, McPherson County
Outstanding Mapping Project City of Topeka, KS
Map Gallery 1st Place: Kevin Beakey, McPherson County
2nd Place: Lee Allen, Shawnee County

2006 Award Winners
Award Name
KAM Lifetime Achievement Marti Woods, Ford County
Most Valuable Member Susan Snapp, Pottawatomie County
Prestigious Cartographer Roy Baker, Franklin County
Outstanding Mapping Project Darlene Lister, Franklin County
Map Gallery 1st Place: Linda Sibert, Saline County
2nd Place: Dave Fish, City of Topeka

2004 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Judy Palenske, Shawnee County
Prestigious Cartographer Rosemary Mair, Finney County
Outstanding Mapping Project Becky Samuelson, Lyon County
Map Gallery 1st Place: Pottawatomie County
2nd Place: Pottawatomie County

2002 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Carol Kriebs, Shawnee County
Prestigious Cartographer Not Presented
Outstanding Service to the GIS Community Data Access & Support Center
Outstanding Mapping Project Pottawatomie County & Meade County

2000 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Brenda Krause, Pottawatomie County
Prestigious Cartographer Darlene Lister, City of Ottawa
Outstanding Mapping Project Dan Bader, Harvey County

1998 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Brenda Krause, Pottawatomie County
Prestigious Cartographer Roy Baker, Franklin County
Outstanding Mapping Project Mike Mathews, Reno County

1996 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Rod Odom & B.J. Wooding, Barton County
Prestigious Cartographer Brenda Krause, Pottawatomie County
Outstanding Mapping Project Small Jurisdiction: Jefferson County
Large Jurisdiction: Sedgwick County

1994 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member John Cowan
Prestigious Cartographer Pat Recto
Outstanding Mapping Project Small Jurisdiction: Morton County
Large Jurisdiction: Sedgwick County

1992 Award Winners
Award Name

1990 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Susan Williams, KDOR
John Cowan
Prestigious Cartographer Connie Hay
Outstanding Mapping Project Republic County

1988 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Cy Smith
Prestigious Cartographer Norm Sherman
Outstanding Mapping Projects Coffey County
Cowley County
Riley County



2015 Award Winners
Award Name
George Donatello Lifetime Achievement Eileen Battles, DASC
Most Valuable Member Kristen Jordan-Koening, DASC
Outstanding Mapping Project Jerred Schmidt, City of Winfield
Map Gallery Accumulation of Sediment in Tuttle Creek Reservoir - Erika Stanley, Kansas Water Office
Cemetery Management System - Jerred Schmidt, City of Winfield

2013 Award Winners
Award Name
George Donatello Lifetime Achievement Bj Wooding, Barton County
Most Valuable Member Susan Schulte, Stevens County
Outstanding Mapping Project Drew Bean, Saline County
Map Gallery Best Overall: Waterline Condition Map of Lawrence, KS - Clint Miller, City of Lawrence
Best Digital Map: 7 Deadly Sins Map, Twitter Harvest - Meagan Duever, K-State Libraries
Best Poster Map: Floodplain Structures Map - Brad Schmidt, Douglas County
People's Choice: Walkability Map of Manhattan - Jared Tremblay, City of Manhattan

2011 Award Winners
Award Name
KAM Lifetime Achievement Mark Low, Finney County
Most Valuable Member Sherry Massey, Dickinson County
Prestigious Cartographer Becky Bartley, Osage County
Outstanding Mapping Project Pam Cannon, Linn County
Map Gallery 1st Place: Douglas County
2nd Place: Shawnee County
3rd Place: Doniphan County
2009 Award Winners
Award Name
KAM Lifetime Achievement Ed Crane, ESRI
Most Valuable Member Eileen Battles, DASC
Prestigious Cartographer Pam Cannon, Linn County
Outstanding Mapping Project Kevin Beakey, McPherson County
Map Gallery 1st Place: Saline County - Linda Sibert and Judy Palenske
2nd Place: Lee Allen, Shawnee County

2007 Award Winners
Award Name
KAM Lifetime Achievement Melissa Newton-Blume, KS Dept. of Revenue
Most Valuable Member Linda Sibert, Saline County
Prestigious Cartographer DJ McMurry, Pratt County
Bruce Hardesty, R&S Digital
Outstanding Mapping Project Brown County, KS
Map Gallery 1st Place: Pottawatomie County
2nd Place: Shawnee County

2005 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Lavinia Ford, GE Energy
Prestigious Cartographer Roy Baker, Franklin County
Outstanding Mapping Project Jackson County
Map Gallery 1st Place: Brenda Krause, Pottawatomie County
2nd Place: Judy Palenske, Shawnee County
3rd Place: Dan Oldehoeft, City of Manhattan
4th Place: Carol Kriebs, Shawnee County

2003 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Rod & Ellen Odom
Prestigious Cartographer Pam Dunham, Butler County
Outstanding Mapping Project Jennifer Chambers & Jan Keathley, Sedgwick County

2001 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Ellen Odom, KDOR
Prestigious Cartographer B.J. Wooding, Barton County
Outstanding Mapping Project Chris Morland, Sedgwick County
Becky Bartley, Osage County

1999 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Chris Chappell
Prestigious Cartographer Rodney Sanders
Outstanding Mapping Project Not Selected

1997 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Scott Tabb
Prestigious Cartographer Judy Palenske
Outstanding Mapping Project Small Jurisdiction: Pawnee County
Large Jurisdiction: Douglas County

1995 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Sherry Sammons
Prestigious Cartographer Kevin Beakey

1993 Award Winners
Award Name
Certificate Of Recognition Tim Hensley
B.J. Wooding, Barton County

1991 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member John Cowan

1989 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Tim Hensley
Prestigious Cartographer Max Hayden
Outstanding Mapping Project Douglas County
Barton County
Scott County

1987 Award Winners
Award Name
Most Valuable Member Martha B. Woods
Prestigious Cartographer Luke Kimble
Exemplary Mapping Project
10,000 - 25,000 Parcels
Ford County

© 2016 Kansas Association of Mappers | PO Box 3788 | Lawrence, KS 66046-0788  Site DisclaimerKAM LinkedIn Follow Us on Twitter Like Us on Facebook

Powered by Wild Apricot Membership Software